فانوس

فصل نو: گذر از خامی

برهان صدیقین و حرکت جوهری از مباحث بسیار مهم توحیدی است. بهترین و ساده‌ترین بیان از این دو برهان به خصوص برهان حرکت جوهری بیانی است که آقای طاهرزاده در این کتاب در مختصری آورده است.
این ۱۰۰ صفحه حاصل بیش از ۲۰ سال تدریس ایشان است که باتقسیم بندی‌ها و بیانات ابتکاری حود این دو برهان را برای اهلش آسان و ملموس و کاربردی نموده است.
شما در برهان صدیقین برای اثبات وجود خدا نیاز به هیچ مقدمه‌ای ندارد؛ بلکه از خود خدا متوجه خدا می‌شوید! خدایی که در برهان صدیقین اثبات می‌شود بسیار متفاوت است با اثبات وجود ناظم در برهان نظم.
در برهان صدیقین شما وحدت ذات خدا با صفاتش را می‌فهمید.

برهان حرکت جوهری که بالاتر و متعالی‌تر است بسیاری از مباحث اعتقادی و توحیدی را حل می‌کند. اینکه حرکت در جوهر است نه در اعراض از ابتکارات صدرا است و در این کتاب با دو برهان حرکت در جوهر اثبات می‌شود و علاوه بر تبیین حرکت، زمان را هم تبیین می‌کند. وبیان می کند که زمان زمین با زمان انسان متفاوت است.
و به راحتی با اثبات حرکت جوهری معاد هم به معنای عام آن اثبات می‌شود. و از خصیصه‌های متمایز این کتاب پلی است که از این دو برهان به سوی عرفان وجود دارد.

 

دانلود کتاب

دین طاهرزاده فلسفه معرفی کتاب کتاب

خیلی ممنون بابت لینک دانلود.

بعد از اینکه صدیقین رو خوندم،

لذت نماز خواندنم بیشتر شد :)

ای کاش این چیز ها را در مدرسه به ما یاد می دادند.

کتاب فوق العاده‌ای است مخصوصا اگر همراه با صوت‌های نویسنده بخوانیدش...نویسنده خودش کتاب رو شرح داده.


نمی‌شه این توقع رو از فضای مدرسه داشت، اصلا مدرسه بناش بر این نیست ... اسمش آموزش و پرورش هست اما توی همون آموزشش هم گیرکرند ... خود نویسنده همین کتاب که چند سال توی آموزش و پرورش بوده و چند سال هم توی دانشگاه معارف درس داده میگفت توی دانشگاه نمی‌شه از این جنس حرف‌ها زد ... جای این حرف‌ها توی مسجده ...

کنکور هم بی تأثیر نیست. بیشتر بچه ها، درس دین و زندگی رو فقط برای تست زدن می خونن، نه برای عمل کردن.

دقیقا ... حتی اگه کنکور هم نبود امتحان به خصوص امتحانات آموزش پرورش ما مانع میشد.
من خودم کتاب‌های ادبیات دبیرستان رو بعد از چند سال تموم کردن دبیرستان می‌خوندم و لذت می‌بردم، در حالی حین دبیرستان ازش متنفر بودم !

از این لحاظ که من بیش از حد به شما شبیهم!

خصوصا در خواندن کتاب های نگارش.

در این خصوص اکثرا همه شبیه به هم هستیم